Faydalı Bilgiler

Deri Kırışıklıklarında Dermatolojik Çözümler

  

Deri kırışıklıkları fizyolojik, kronolojik ve güneşle ilişkili yaşlanmanın en belirgin işareti olup, kişiyi mutsuz eden önemli bir problem oluşturabilmektedir.

deri kırışıklığı

deri kırışıklığı

En etkin çözüm özellikle üst yüz bölgesi için Botulinum toksin injeksiyonudur. Ancak el sırtı, alt yüz ve boyun gibi bölgelerde yetersiz kalabilmektedir. Bu durumda en basit ve kişiyi çok fazla zorlamayan problem güneş koruyucularla birlikte kimyasal peeling uygulamalarıdır. Aynı zamanda kişinin bol hidrasyonu ile birlikte kaliteli bir nemlendirici ürün kullanması da önerilmektedir.
Diğer seçeneklerimiz arasında PRP uygulamaları da gelmektedir. Bu kişinin kanından elde edilen kök hücrelerin deri altına injeksiyon yöntemi olarak açıklanabilir. Özellikle el kırışıklıklarında mezotereapiyle birlikte iyi sonuçlar verebilmektedir. Mezoterapide ise başka moleküler teknolojilerle elde edilmiş kök hücreler, vitamin preparatları deriye injekte edilir. Bunlar seans seans uygulanan tedavi yöntemleridir. Diğer alternatiflerimiz arasında fraksiyonel lazer ve radyofrekans cihazları ile tedavi bulunmaktadır. Bu cihazlarda deride mikrohasarlar yaratarak yeni kollajen sentezi uyarımı sağlamaktadır.
Ayrıca otolog yağ dokusu transferi adı verilen kişinin yağ hücrelerinin veya kök hücrelerinin kırışık bölgeye uygulanması ve daha derin kırışıklıklar için hiyaluronik asit içeren dolgular da kullanılabilmektedir. İp ile yüz germe veya cerrahi olarak yüz germe ise diğer kırışıklık çözümleri olabilmektedir.
Bu yöntemlerin hepsinin usta ve tecrübeli, ilgili eğitimi almış uzman hekimler tarafından yapılması önerilmektedir. Çünkü hepsinin ayrı ayrı farklı komplikasyon riskleri bulunmaktadır. Diğer yazımızda ise dermatolojide hiyaluronik asitin önemi konusuna değinilecektir. Yaz ayları geliyor ve derinizi mutlaka güneşten koruyup bol su içmeye başlayın. Saygılarımla…Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir